Які перспективи інвестування в ОВДП України у 2024 році?

Які перспективи інвестування в ОВДП України у 2024 році?

Якщо НБУ не підвищить процентні ставки у 2024 році, то ОВДП залишиться одними з найприбутковіших напрямів інвестування в Україні.
Оскільки обізнаність українців про доступність ОВДП як надійного інвестиційного інструменту зростає, можна очікувати на поступове збільшення портфеля інвестицій фізичних осіб.

З початку воєнного стану вдалося залучити на фінансування державного бюджету через випуск ОВДП 1,23 трлн грн в еквіваленті. З яких за 2023 рік було залучено 552,6 млрд грн в еквіваленті (388,5 млрд грн, $3,7 млрд, 735,8 млн євро). Обсяг погашень ОВДП протягом 2023 року становив 369,8 млрд грн в еквіваленті (225,1 млрд гривень, $3,3 млрд та 582,2 млн євро). Таким чином, за підсумками 2023 року, чисте залучення коштів становило 163,4 млрд грн, $370,4 млн та 153,6 млн євро.

Які перспективи інвестування в ОВДП України у 2024 році?

Які перспективи інвестування в ОВДП України у 2024 році?

Громадяни України (фізособи) вдвічі збільшили інвестиції в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) з початку повномасштабного вторгнення Росії до 53,3 млрд грн. Обсяг вкладень юридичних осіб у ОВДП збільшився протягом цього періоду в 1,7 раза – до 139 млрд грн.

Загалом у структурі власників ОВДП найбільша частка належить НБУ (43,5%) та банківському сектору (41,5%). Далі йдуть – юридичні особи (8,8%), фізичні особи (3,4%), нерезиденти (2,7%) та територіальні громади (0,1%).

Однією з основних причин зростання інвестицій у держоблігації є привабливість таких інвестицій: дохідність ОВДП значно перевищує офіційний рівень інфляції. Наприклад, за результатами грудня 2023 року реальна середньозважена прибутковість облігацій у гривні (за мінусом офіційної інфляції) становила 12,1% у річному вимірі.

Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев каже, що є суттєва активізація на внутрішньому ринку ОВДП за підсумками минулого року проти 2022 року. А обсяги продажу ОВДП на аукціонах зросли більш ніж удвічі, роловер збільшився із 68% до 150%. Також активізація ринку ОВДП дала змогу не застосовувати бюджетну емісію НБУ і в цілому підтримати валютно-цінову стабільність.

 

«За можливості, вкладайте у військові облігації. Зараз всі процедури спрощені, можна купити легко через Дію. Комісії конкурентні. Реальні ставки більш ніж привабливі, а разом із пільгами із ПДФО для фізичних осіб, цей інструмент значно випереджає банківські депозити по дохідності. Головне: кожна інвестована навіть одна тисяча гривень в такі цінні папери, окрім гарантованого доходу інвестору, укріплює нашу обороноздатність», — закликає Гетманцев.

 

Отож дохідність облігацій внутрішньої держпозики у гривні становила близько 20% річних. Це було пов’язано з високим рівнем інфляції та низькими процентними ставками НБУ. Але у 2024 році очікується, що інфляція в Україні почне знижуватися.

Чи залишаться надалі переваги ОВДП над іншими популярними видами інвестицій?

ОВДП надалі мають ряд переваг, зокрема:

  • Безпека: ОВДП є борговими зобов’язаннями держави, і тому вони вважаються одними з найбезпечніших інвестицій;
  • Стабільність: ОВДП мають гарантовану дохідність, яка не залежить від ринкових умов;
  • Рентабельність: У 2023 році ОВДП були одними з найприбутковіших інвестицій в Україні.

Мінімальна сума інвестиції в ОВДП в Україні становить 1000 гривень. Станом на початок 2024 року за гривневими паперами, що знаходилися в обігу, можна було отримати від 15% річних до 19% річних. Максимальні ставки можна отримати лише за довгими паперами з погашенням вже у 2027 році. При цьому найбільш популярними серед приватних клієнтів є короткі гривневі ОВДП зі строком розміщення 6 місяців, та папери терміном 12-24 місяці.

Андрій Руденко, начальник відділу цінних паперів та зовнішніх ринків Sense Bank наголошує, що головна перевага інвестицій в ОВДП перед, наприклад, депозитами — відсутність податків, що нараховуються на отриманий від розміщення коштів доходів.

 

«Ще кілька років тому цього було недостатньо, щоб подолати трохи вищу у порівнянні зі звичайними депозитами складність процедури купівлі держоблігацій. Але зараз купівля ОВДП доступна у застосунках: у Дії, банківських додатках. Причому у кілька кліків та 24/7. Також строковий депозит не може бути розірваний за бажанням вкладника. А от папери у портфелі можна продати будь-якої миті. Щоправда, слід зважати, що у деяких випадках, особливо коли йдеться про короткі строки фактичного розміщення коштів у паперах, операція продажу ОВДП до сплати купона може призвести до збитків. Але все ж така опція існує», — додає Руденко.

 

Наразі невідомо про будь-які зміни в ОВДП, які планувалися б найближчим часом. Однак, інвесторам слід уважно стежити за станом економіки України та за рішеннями НБУ, наголошує політичний аналітик та юрист Дмитро Франчук.

«Якщо економіка України буде розвиватися стабільно, то це буде позитивно впливати на дохідність ОВДП. А зниження інфляції також буде позитивно впливати на дохідність ОВДП. І якщо НБУ не підвищить процентні ставки, то ОВДП залишаться одними з найприбутковіших інвестицій в Україні. Є також вірогідність, що регулятор може встановити обмеження на терміни інвестування. За цим важливо спостерігати потенційним інвесторам», – стверджує аналітик.

Андрій Руденко впевнений, що 2024 року популярність ОВДП, як інструменту вкладення вільних коштів українців, лише зростатиме.

«З одного боку, я не очікую динамічного скорочення дохідності держоблігацій, з іншого, у міру популяризації цього інвестиційного інструменту, спрощення та розширення каналів його продажу, попит на ОВДП зростає. Жодних радикальних змін щодо обігу ОВДП не відбувалося та, наскільки мені відомо, не планується. Протягом минулого року спостерігалося скорочення дохідності держоблігацій Міністерства фінансів, що відбувалося майже синхронно із пом’якшенням монетарної політики НБУ та зниженням депозитних ставок. Але, по-перше, навряд чи це слід вважати чимось більше, ніж просто ринковим трендом, а, по-друге, цього року він значно уповільниться», – ділиться Андрій Руденко.

 Які перспективи інвестування в ОВДП України у 2024 році?

Які перспективи інвестування в ОВДП у 2024

Валютні ОВДП менш популярні. За нашою статистикою, доларові папери користуються приблизно вдвічі меншим попитом, хоча слід визнати, що їх популярність потроху зростає.

Фахівці вважають, що цей тренд має всі шанси посилитися у першому півріччі. Адже пожвавлення девальваційних настроїв серед українців наприкінці року призвело до збільшення попиту на купівлю іноземної валюти з боку населення. А Національний банк зафіксував абсолютний рекорд за сальдо операцій купівлі та продажу валюти українцями у грудні – $1,026 млрд.

Частина цієї суми була придбана безготівковими каналами та залишалася на депозитних чи поточних рахунках клієнтів. Тобто потенційно може бути спрямована на придбання ОВДП. А оскільки обізнаність українців про доступність цього інвестиційного інструменту зростає, можна очікувати на поступове збільшення портфеля фізичних осіб.

«Загалом, на мою думку, суттєвого зниження ставок за ОВДП цього року очікувати не слід. Очевидно, що Міністерство фінансів, як позичальник у такому випадку, воліє зменшити витрати на обслуговування боргу. З іншого боку, за усіма прогнозами, інфляція цього року має прискоритися – через ефект низької бази, пожвавлення економічної активності тощо. Такий сценарій є базовим у прогнозах Національного банку. Відтак подальше динамічне пом’якшення монетарної політики та суттєве зниження ставок за депозитами виглядає малоймовірним», – прогнозує представник Sense Bank.

 

Отже, й дохідність ОВДП навряд чи суттєво знижуватиметься. Корекція в межах 2-3% впродовж року, щоправда, все ж можлива. Але й у цьому прогнозі слід зважати на безпекові ризики.

Читайте також