Про перспективи розвитку індустріальних парків в Україні у 2024 році

Про перспективи розвитку індустріальних парків в Україні у 2024 році

Валерий Кирилко, засновник компанії "Індустріальні Парки України": " В Україні всього за 2 роки було зареєстровано 22 парки (13 в 2023 році, та 9 в 2022 році). Створено ще більше, як мінімум 40".

Пояснення: створення та реєстрація індустріального парку не одне й те саме, паркі можуть створюватися і не реєструватися, також багато парків які подавалися на реєстрацію були поверненні на доопрацювання.

Чому я бачу ці перспективи:

1. Зменшення в ініціативах комунальних парків та збільшення приватних (30% на 70%). Я завжди казав що поки цією сферою не зацікавляться приватні інвестори чи учасники то діла не буде. Так ось це вже відбувається. Саме в останні два роки.

2. Немає парків з «мертвою» перспективою, майже всі парки що реєструються в останні 2 роки мають інвесторів /резидентів/ керуючі компанії. Це означає що всі парки що реєструються останній час вже розуміють як рухатися та куди, в них вже є інвестиції, потенційні резиденти, або активні керуючі компанії.

3. Половина парків створюють майбутні «якірні» учасники з інвестиціями та потужними можливостями до розвитку. Найбільш часто останнім часом самі потенційні «якірні» учасники і виступають в якості ініціаторів індустріального парку. І починають інвестувати часто ще до реєстрації індустріального парку.

4. Зменшення собівартості будівництва та збільшення ставок оренди та продажу скорочують стоки окупності проектів. А це приваблює вже незалежних інвесторів, які вкладають свої гроші в очікувані швидкої окупності. Враховуючи те що інші сектори нерухомості практично «лежать», то для багатьох альтернатива вкластися в промислову нерухомість є більш привабливою.

5. Досі багато запитів від релокованих підприємств, які шукають собі місця в індустріальному парку для побудови своїх заводів. До війни такого запиту майже не було. Зараз цей попит оцінюється в десятки зацікавлених.

6. Багато іноземних компаній з сфери будівельних матеріалів шукають собі ділянки для будівництво заводів. Вони розраховують на майбутнє відновлення, яке створить великий попит на будівельні матеріали.

7. Попит з боку малого та середнього бізнесу, який бере мало, але платить багато. Створення в рамках індустріального парку форматів Light Industry Box дає можливість забезпечити малий та середній бізнес якісною пропозиції в індустріальному парку.

8. Поява запитів на покупку готових індустріальних парків, і, як слідство – поява запиту на створення індустріальних парків для спекуляцій.

9. Створенні преференцій та програм підтримки від Держави, виділення на розвиток 1 млрд. грн. в 2024 році, яких не було до війни створюють додаткову привабливість для всіх учасників цього ринку. Від тих хто володіє земельними ділянками, та промисловими зонами до інвесторів та виробничих підприємств.

Тому з впевненістю можна сказати що кількість нарешті починає переходити в якість.

Читайте також

Що не так з індустріальними парками в Україні і чому працює лише 9 з 60

Що не так з індустріальними парками в Україні і чому працює лише 9 з 60

27.04.23
1938
На Полтавщині створено індустріальний парк "Смарт Тех Індастрі" з планом інвестицій у $27 млн

На Полтавщині створено індустріальний парк "Смарт Тех Індастрі" з планом інвестицій у $27 млн

01.03.24
692
В Україні буде створено ще два індустріальні парки: у Дніпропетровській та Івано-Франківській областях

В Україні буде створено ще два індустріальні парки: у Дніпропетровській та Івано-Франківській областях

09.10.23
953