Як ФДМУ може зацікавити інвесторів вкладати мільярди в Україну

Як ФДМУ може зацікавити інвесторів вкладати мільярди в Україну

Рустем Умєров, голова Фонду держмайна України: "Україна перед найбільшим викликом в історії — відбудувати економіку та країну. Що робитиме Фонд держмайна найближчим часом?"

Ми стоїмо перед найбільшим викликом в історії — відбудувати економіку та країну. Що робитиме Фонд держмайна найближчим часом?

Україна зазнає тяжких людських та економічних втрат через російське вторгнення. За даними Кільського інституту світової економіки, з початку повномасштабного вторгнення іноземні партнери надали нам допомоги на $156 млрд. Головним чином це військова допомога (понад $72 млрд). Проте вони надавали фінансову (понад $71 млрд) і гуманітарну підтримку (понад $12 млрд).

Це майже 5,8 трлн грн. Це майже в чотири рази більше, ніж доходи українського держбюджету в 2023 році (1,3 трлн грн).

В майбутньому Україна потребуватиме ще більше коштів. За попередніми оцінками прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, для післявоєнного відновлення Україні потрібно понад 600 млрд євро, або приблизно 24 трлн грн. Тобто для повного відновлення Україна повинна майже 18 років витрачати доходи свого бюджету виключено на відновлення. І це без витрат на соціальну сферу, оборону тощо.

Ситуація погіршується ще й тим, що держава стикається з дефіцитом людського капіталу. Лише в Європі понад 8 млн біженців з України. Вони покинули Україну не лише через війну, а і через безробіття. За оцінкою НБУ, в першому кварталі 2023 року рівень безробіття в Україні складав приблизно 20%.

Буде неможливим витрачати бюджетні доходи протягом 18 років лише на відновлення, потрібно шукати нові інвестиційні рішення. ФДМУ окремо впроваджує чотири нових інвестиційних продукта, які мають залучити до країни гроші, дати людям роботу, відновити виробництво і запустити економіку.

Суверенний фонд України

ТОП-1 пріоритет ФДМУ — це створення Суверенного фонду України. Він об'єднає всі стратегічні активи країни, які не підлягатимуть приватизації. Завданням Суверенного фонду буде розробка стратегій розвитку не лише окремих підприємств, а цілих галузей. Крім того, він буде шукати інвестиції під реалізацію цих стратегій.

Саме вони мають стати тією рушійною силою, яка допоможе українській економіці різко піти вгору після завершення війни.

Показовий приклад із Сінгапуром. В далекому 1974-ому році в цій країні був створений суверенний фонд Temasek, завдяки якому вдалося розвинути місцеву економіку. Держава відмовилася від управління десятьох підприємств, зосередившись на своїй основній ролі — розробці правил гри. Спочатку Temasek управляв портфелем з 35 підприємств загальною вартістю приблизно $145 млн. Зараз він керує активами на $300 млрд. Тобто за майже 50 років вартість портфелю зросла приблизно в 2000 раз.

Наприклад, завдяки ефективному управлінню менеджерів Temasek суттєвих успіхів досягла транспортна галузь Сінгапуру. Зараз невелика острівна держава в Південно-Східній Азії контролює світові потоки мільйонів авіапасажирів та морських контейнерів. Яким чином? З часу створення в 1974 році до портфелю Temasek входить авіакомпанія Singapore Airlines. За цей час дохід перевізника збільшився приблизно з $33 млн до $13 млрд. Інший актив Temasek — компанія PSA, яка управляє 66 портовими терміналами в 42 країнах світу.

Земельний банк с

Інший пріоритет — Фонд державного майна України має намір створити Земельний банк. Головна мета побороти корупцію на державних сільгоспземлях. Щорічно недобросовісні менеджери державних агропідприємств здавали бізнесу державні землі в оренду за сірими схемами. Їм в кишені потрапляли десятки мільйонів доларів кешу, а державі — збитки.

ФДМУ планує знищити ці схеми. Державні сільгоспземлі мають бути консолідовані в Земельному банку, який буде здавати ці землі в оренду на відкритих онлайн-аукціонах. Механізм буде тотожним малій приватизації — будь-який підприємець зможе без обмежень взяти участь в аукціоні, а переможе той, хто запропонує найвищу ціну. Такий підхід дозволить залучити ефективний бізнес — підприємці будуть зацікавлені ефективно використовувати землю, щоб заплатити за оренду та отримати прибутки.

Отримані кошти від аукціонів оренди будуть надходити до державного бюджету. За попередніми розрахунками, очікуваний економічний ефект від прозорої оренди складе до 7 млрд грн щорічно.

Фонд інвестиційної нерухомості України

Третій пріоритет ФДМУ — державна нерухомість. Фонд держмайна планує навести лад в цій сфері. За попередніми даними, у державній власності понад 8 млн кв. м нерухомості. Однак ніхто не знає наскільки ефективно держава її використовує. Тому ми створимо Фонд нерухомості, основною функцією якого стане консолідація та ефективне використання цього активу.

Ми будемо працювати в двох напрямках. По-перше, буде створена спеціальна компанія, яка буде управляти нерухомістю, яку використовують різноманітні державні органи. Це приблизно 1,1 млн кв. м. Другий напрям — продаж або оренда державної нерухомості за ринковими ставками.

Made in Ukraine

Четвертим пріоритетом стане створення в Україні промислового хабу Європи. Зараз шанс для нашої країни заявити на весь світ про бренд Made in Ukraine. Післявоєнна Україна стане головним будівельним майданчиком ЄС. Саме сюди інвестори будуть спрямовувати свої основні кошти.

ФДМУ буде вести активну маркетингову кампанію та організовувати презентації України як привабливого місця для іноземних інвестицій.

Також ФДМУ планує розробити програми обміну фахівцями з країнами ЄС. Це сприятиме обміну знаннями та навичками між спеціалістами в різноманітних галузях промисловості. Це допоможе підвищити конкурентоспроможність промислового сектору України.

Додатковий пріоритет — приватизація. Фонд державного майна відновив процес малої приватизації у вересні 2022 року. ФДМУ виставляє на прозорі онлайн-аукціони різноманітні державні активи. Зазвичай, це нерухомість з комунікаціями, на базі якої українці можуть розпочати власну справу. За цей період ФДМУ провів 326 торгів, на яких в середньому змагалися приблизно чотири претенденти.

Незабаром ми відновимо велику приватизацію. Це можливість позбутися збиткових державних активів та знайти для них ефективних приватних власників.

Зазнавши значних руйнувань та збитків під час вторгнення, зараз ми стоїмо перед найбільшим викликом в своїй історії — відбудувати економіку та країну.

Читайте також