Обсяги венчурних інвестицій в Європі в ІІІ кварталі 2022 значно знизились

Обсяги венчурних інвестицій в Європі в ІІІ кварталі 2022 значно знизились

KPMG: "У Європі обсяги венчурних інвестицій впали до найнижчого рівня за сім кварталів на тлі триваючої геополітичної невизначеності, інфляційного тиску та швидкого зростання процентних ставок".

У Європі обсяги венчурних інвестицій впали до найнижчого рівня за сім кварталів на тлі триваючої геополітичної невизначеності, інфляційного тиску та швидкого зростання процентних ставок. Стрімке зростання вартості енергоресурсів, занепокоєння щодо потенційної рецесії та триваюча повномасштабна війна в Україні також мали серйозний вплив на настрої інвесторів та венчурне фінансування в регіоні – про це свідчать результати дослідження KPMG про тренди венчурного капіталу в ІІІ кварталі 2022 року в Європі та світі.

Сектор B2B та галузь енергетики залучають великі раунди фінансування в Європі

Компанії в секторі B2B викликали значний інтерес з боку венчурних інвесторів у Європі в ІІІ кварталі 2022 року. Про це свідчить залучення коштів у розмірі 1,4 млрд дол. США німецької компанії Celonis, яка займається питаннями підвищення продуктивності бізнесу. Враховуючи цілком реальну енергетичну кризу в Європі, яка посилюється війною в Україні, інтерес до альтернативної енергетики та зберігання енергії також виявився дуже високим. У цьому секторі було укладено кілька великих угод, включаючи залучення коштів на суму 1,1 млрд дол. США шведською компанією Northvolt, що стало другим за величиною залученням капіталу в регіоні протягом кварталу.

Обсяги венчурних інвестицій в Європі в ІІІ кварталі 2022 значно знизились

ТОП-10 VC угод у 3 кв. 2022

1. SpaceX — $1.9B, Hawthorne, US — Aerospace — Late-stage VC recapitalization

2. Celonis — $1.4B, Munich, Germany — B2B software — Series D

3. Sunwoda EVB — $1.2B, Shenzhen, China — Cleantech — Late-stage VC

4. Northvolt — $1.1B, Stockholm, Sweden — Cleantech — Late-stage VC

5. TeraWatt Infrastructure — $1B, San Francisco, US — Climate tech — Series A

6. Klarna — $800M, Stockholm, Sweden — Fintech — Late-stage VC

7. TerraPower — $750M, Bellevue, US — Cleantech — Late-stage VC

8. Hubei High-Tech Advanced Material — $744.6M, Huangshi, China — Electrical equipment — Series D

9. Vital Thin Film Materials — $643.75M, Guangzhou, China — Materials — Series B

10. SumUp — $602.9M, London, UK — Fintech — Late-stage VC

Венчурне інвестування в сектор кібербезпеки залишається популярним інвестиційним напрямком

Хоча в ІІІ кварталі 2022 року в Європі у низці секторів спостерігалося зниження обсягів інвестицій, венчурні інвестори продовжували виявляти значний інтерес до сфери кібербезпеки. Компанії, що спеціалізуються на сервісах з управління та допомагають компаніям консолідувати свої можливості щодо виявлення, усунення та управління кіберзагрозами та викликами у цій сфері, були особливо привабливими для венчурних інвесторів.

Ізраїль продовжує залишатися потужним центром інвестицій у сферу кібербезпеки в Європі – компанії з управління мережами Talon і Cymulate залучили 100 і 70 млн дол. США, відповідно, протягом третього кварталу 2022 року.

У Великій Британії спостерігається різке падіння венчурних інвестицій та кількості угод

У Великій Британії як обсяги венчурних інвестицій, так і кількість венчурних угод значно скоротились у ІІІ кварталі 2022 року після стабілізації ринку інвестування протягом шести кварталів. Споживчий та роздрібний ринки зазнали найрізкішого спаду, оскільки венчурні інвестори переключили свою увагу з компаній у цьому секторі, незалежно від стадії угоди, на користь угод, зосереджених на питаннях продуктивності бізнесу, цифрових можливостях та рішеннях fintech у секторі B2B. Інтерес до технологій, повязаних з охороною здоровя, також залишався високим протягом ІІІ кварталу 2022 року, при цьому по всій країні продовжувалося зростання уваги до технологій, повязаних з охороною здоровя. Різноманітність пропозицій у сфері медичних технологій – від засобів терапії та медичної техніки до технологій майбутнього у сфері охорони здоровя – ймовірно, відіграла свою роль щодо збереження інвестиційної стійкості цього сектора.

Враховуючи зниження вартості британського фунта, у Великій Британії починає зростити інтерес з боку закордонних інвесторів, які шукають привабливих угод. Це може стимулювати додаткові інвестиції та активність у сфері M&A в IV кварталі 2022 року та І кварталі 2023 року.

Німеччина – ринок венчурного капіталу демонструє певну стійкість

У ІІІ кварталі 2022 року обсяги венчурних інвестицій у Німеччині залишалися стабільними порівняно з історичними нормами завдяки залученню 1,4 млрд дол. США компанією Celonis, яка займається питаннями підвищення продуктивності бізнесу, та залученню 400 млн дол. США компанією Insurtech Wefox.  Компанії, орієнтовані на сектор B2B, найбільше привертали увагу інвесторів протягом цього кварталу, тоді як орієнтовані на споживача компанії у сфері B2C, включаючи доставку продуктів та fintech, зіткнулися із сильним відтоком фінансування з боку інвесторів. Обсяги корпоративних венчурних інвестицій у Німеччині залишалися відносно високими у ІІІ кварталі 2022 року, особливо у розвинутих секторах економіки, таких, як автомобілебудування та фінансові послуги, де потреба в інноваціях бізнес-моделей залишалася високою.

Багато стартапів та компаній у Німеччині, що масштабуються та розглядали можливість виходу на IPO на початку року, тепер переглянули свої плани. Це, ймовірно, змусить компанії шукати допоміжне фінансування, чи то за допомогою традиційного підвищення венчурного капіталу, чи то шляхом використання механізму боргового фінансування у випадку тих стартапів, які не в змозі залучити відсотки або хочуть уникнути чи відстрочити потенційне падіння свого бізнесу.

Країни Скандинавії демонструють збільшення фінансування

У Європі лише скандинавський регіон продемонстрував збільшення фінансування порівняно з попереднім кварталом, здебільшого завдяки двом великим угодам: залученню коштів на суму 1,1 млрд дол. США виробником акумуляторів Northvolt і залученню 800 млн дол. США компанією Klarna, що працює за принципом "купуй зараз, плати потім". Хоча обсяги венчурних інвестицій у скандинавські країни залишалися стабільними, кількість угод у ІІІ кварталі 2022 року значно скоротилася. Це підкреслює зростаючу поляризацію фінансування в цьому регіоні, коли найсильніші компанії демонструють здатність залучати інвестиції, у той час, як решта залишається осторонь.

Попри погіршення ринкових умов у всьому світі, у скандинавському регіоні в ІІІ кварталі 2022 року, як і раніше, спостерігалася потужна фандрайзингова діяльність. Протягом кварталу компанія EQT Growth закрила потребу в фінансуванні в розмірі 2,4 млрд дол. США для підтримки європейських стартапів, а компанія Northzone оголосила про створення фонду на суму 1 млрд дол. США, орієнтованого на ринки як Європи, так і США.

Протягом ІІІ кварталу в Європі по-новому подивились на боргове фінансування, оскільки великі приватні компанії почали пропонувати кредитні продукти стартапам. Із зростанням відсоткових ставок така активність, ймовірно, значно активізується, оскільки постачальники фінансування розглядають можливість повернення на ринок боргових зобов’язань завдяки покращенню можливості отримання прибутку. В ІІІ кварталі 2022 року ірландська компанія Wayflyer оголосила про отримання боргового фінансування від Credit Suisse на суму 253 млн дол. США з метою розширення та масштабування своїх кредитних пропозицій для стартапів.

Тенденції, на які слід звернути увагу у IV кварталі 2022 року

Оскільки, згідно з очікуваннями, геополітична та макроекономічна невизначеність триватиме, венчурні інвестори в Європі, ймовірно, стануть ще більш агресивними у прийнятті інвестиційних рішень у IV кварталі 2022 року. Компанії, що знаходяться на ранньому етапі розвитку (early-stage), відчуватимуть найбільший вплив такого підходу інвесторів, що у довгостроковій перспективі може перешкоджати процесу укладання угод.

Очікується, що енергетика та ESG залишаться популярними напрямками інвестицій в Європі в IV кварталі 2022 року, оскільки вони стосуються альтернативної енергетики й енергоакумулюючих технологій. Також очікується, що сектор B2B залишатиметься  привабливим напрямком для інвесторів, особливо враховуючи те, що компанії цього сектора зосереджені на підвищенні їхньої ефективності та прибутковості.

Більше інсайтів можна знайти у повній версії звіту KPMG Q3’22 Venture Pulse Report – Global trends

Читайте також