Э
Ринок M&A України у 2021 році: стриманий оптимізм на тлі зростання

Ринок M&A України у 2021 році: стриманий оптимізм на тлі зростання

InVenture представляє результати дослідження розвитку ринку злиття та поглинання M&A в Україні у 2021 році: галузеві тренди, найбільші угоди M&A, прогнози розвитку ринку M&A у 2022 році

Ринок M&A України 2021 у цифрах

За оцінками InVenture, обсяг анонсованих та завершених угод злиття та поглинання (M&A) в Україні, включаючи корпоративні угоди, угоди з приватизації та венчурні угоди в технологічному секторі за підсумками 2021 року становив $2,746 млрд. Порівняно з 2020 роком сукупний обсяг угод M категоріям зріс у 2,3 рази, а кількість угод збільшилася на 45% до 120 угод M&A.

Враховуючи невисоку публічність та прозорість угод, ми припускаємо, що розмір ринку M&A в Україні дещо вищий, як мінімум на 30% і відповідно оцінюється понад $3,5 млрд.

У галузевому розрізі найбільша кількість угод M&A припала на:

  • ІТ сектор (36 угод M&A на суму $789 млн)
  • сільське господарство та агробізнес, переважно агрокомпанії у сфері рослинництва (19 угод M&A на суму $234 млн)
  • харчову промисловість, де драйвером зростання виступила приватизація спиртзаводів (14 угод M&A на суму $58 млн)
  • добувну промисловість (10 угод M&A у сумі $124 млн)
  • фінансову діяльність (8 угод M&A на суму $109 млн),
  • транспорт та складське господарство, переважно зернові елеватори (8 угод M&A на $34 млн).

Угоди M&A в Україні у 2021 році у галузевому розрізі за кількістю операцій та сумою транзакцій

Сектор

Сума угод, млн $

Кількість угод

ІТ та телекомунікації

813

36

Будівництво та нерухомість

650

6

Металургія

340

1

Сільське господарство

234

19

Нафтохімічна промисловість

142

3

Роздрібна торгівля

115

5

Фінансова діяльність

109

8

Добуваюча промисловість

124

10

Енергозабезпечення

103

6

Харчова промисловість

58

14

Транспорт та складське господарство

34

8

Інші

24

3

Усього

2746

119

Джерело: База даних InVenture "M&A in Ukraine"

До розрахунку були включені деякі непідтверджені транзакції, серед яких:

  • купівля Glovo сервісу Zakaz.ua за $60 млн
  • заплановане придбання "Укрпошта" за $10 млн Альпарі Банк
  • запланована купівля грузинським банком TBC Bank банку Piraeus за $15 млн.
  • угода з купівлі ОККО, що не відбулася, за $15 млн рітейл мережі Коло.

Також ми не включили низку угод у технологічному секторі, учасниками яких хоч і були засновники з українським корінням, проте основні офіси цих компаній та переважна кількість співробітників знаходяться за межами України, серед них:

  • великий інвестиційний раунд із залучення $800 млн фінтех-стартапом Revolut українця Влада Яценка від японського конгломерату SoftBank Vision Fund 2 та американського хедж-фонду Tiger Global Management.
  • угода із залучення $200 млн. до компанії Макса Полякова Firefly Aerospace від DADA Holdings та інших інвесторів.
  • 2 інвестиційні раунди загальним обсягом $82,5 млн в компанію Universal Hydrogen українця Павла Єрьоменка.
  • інвестиції $15 млн у музичну мережу Show4me українця Карена Чифталаряна.

Українські стартапи у 2021 році залучали інвестиції десятками та навіть сотнями мільйонів доларів. Окремо ми підготували матеріал ТОП-20 стартапів України у 2021 році за обсягом залучених інвестицій.

ТОП-10 анонсованих та закритих угод M&A в Україні у 2021 році

Дата

Цільова компанія

Продавець

Покупець

Країна

Сума угоди M&A, $ млн

Частка

Сектор

Жовтень 2021

ПрАТ «Івано-Франківськцемент»

Круць Микола

NEQSOL Holding

Азербайджан

400

100%

Будівництво та нерухомість

Липень 2021

 

  -

Дніпровський коксохімічний завод / Metinvest (Рінат Ахметов)

Україна

340

100%

Металургія

Листопад 2021

Дніпровський металургійний комбінат (ДМК)

Максим Литвин, Олексій Шевченко, Дмитро Лідер

Baillie Gifford, General Catalyst, BlackRock

International

200

нд

ІТ та телекомунікації

Червень 2021

 

Банк "Південний" / Іван Фурсін

ТОВ "Славіан" (Брюховецький Сергій)

Україна

150*

100%

Будівництво та нерухомість

Березень 2021

Grammarly

Fintest Trading Co Limited (Віктор Нусенкіс)

Metinvest B.V.

Україна

142

75%

Нафтохімічна промисловість

Жовтень 2021

 

Нісан Мойсеєв

Димитріос Аніфантакіс

Греція

100*

100%

Роздрібна торгівля

Серпень 2021

ТОВ "Оптова мережа 2011" / ТРЦ Sky Mall

Олег Рогінський

Mubadala Investment Co., Akkadian Ventures, ICONIQ Capital, Lightspeed Venture Partners

International

100

нд

ІТ та телекомунікації

Листопад 2021

 

Дмитро Сергєєв, ЄБРР, TMT Investments

VistaPrint / Cimpress

США

85

100%

ІТ та телекомунікації

Квітень 2021

Покровська вугільна група (шахтоуправління "Покровське", Свято-Варваринська збагачувальна фабрика)

Василь Хмельницький, Сергій Євтушенко

Nebras Power Investment Management B.V. / Qatar Electricity & Water Company, Qatar Investment Authority

Катар

70

50-100%

Енергозабезпечення

Лютий 2021

Glusco Energy S.A. (Мережа АЗС Glusco)

Катерина Костерєва

Volition Capital, Horizon Capital

США

68

нд

ІТ та телекомунікації

Джерело: База даних InVenture "M&A in Ukraine"

* У зв'язку з низькою прозорістю ринку M&A в Україні, InVenture не гарантує повної достовірності інформації, що надається, і зокрема допускаються неточності щодо окремих угод M&A. Оцінка вартості деяких транзакцій ґрунтується на експертних оцінках та порівняльних методах оцінки вартості активів і може не включати кредиторську заборгованість, що, у свою чергу, може бути наслідком завищення вартості угоди.

Ключові тенденції на ринку M&A України у 2021 році

Якщо у 2020 році активність іноземних інвесторів щодо придбання активів в Україні стагнувала насамперед у зв'язку з поширенням епідемії COVID-19 у світовому масштабі, то у 2021 році ризики військового вторгнення Росії на територію України виходять на перший план.

Олексій Олійников, керуючий партнер InVenture наводить пряму промову одного із системних інвесторів, які розглядають інвестиції в економіку України:

«Ми хотіли call here і for now we suspending any further investment in Ukraine from our side. Це стає неабияк apparent a likely до нас, що Росія буде мати деякі дії на українську територію має бути backed в corner now і risks therefore putting money in Ukraine until we see what to Russian for us.

Ми рухаєтеся в нашому найближчому періоді businesses від Kyiv до Lisbon, ми можемо скористатися деякими assets shortly, I'll let you know, але для часу, коли ми будемо підтримувати будь-який investment in Ukraine не буде дійсно make sense to take up your clients' time.

Я не знаю, що Putin має будь-яку іншу опцію, щоб всунути деякі на цьому етапі, він є тільки в разі, коли і як far. Hopefully I'm wrong and it all all for show but him moving 200,000 troops to border and then apparently backing down to threats of sanctions would be uncharacteristic for Putin».

Багато західних інвесторів все ще оцінюють як великий незадіяний економічний потенціал України, проте необхідно серйозно попрацювати, щоб змінити настрої інвесторів та залучити інвестиції у нинішніх реаліях. Зокрема, багато що ще необхідно реалізувати у сфері державного управління, корпоративного управління, прозорості правосуддя та передбачуваності бізнес-середовища.

Інвестори, як і раніше, вважають Україну найбільш корумпованою країною серед країн Євросоюзу, де процвітає «велика корупція», коли висока влада пов'язана з приватними інтересами.

Не на руку розвитку ринку M&A в Україні зіграли конфлікти між великими іноземними інвесторами та державою України. Серед них варто виділити позов через суд у Гаазі на $4,5 млрд. з боку китайського інвестора Beijing Skyrizon до держави України в рамках націоналізації авіабудівного підприємства "Мотор Січ". У 2021 році компанія InVenture провела низку переговорів з китайськими інвесторами, які дали зрозуміти, що цей конфлікт набув великого резонансу всередині бізнес-спільноти Китаю і змусив багато китайських компаній відкласти свої плани щодо інвестування в економіку України.

Крім цього, у публічній площині протягом 2021 року з'являлася низка прецедентів, пов'язаних з недотриманням прав західних інвесторів в Україні, зокрема рейдерство.

Незважаючи на те, що значну частину заборгованості перед інвесторами - виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії було погашено у другій половині 2021 року за рахунок залучених Україною єврооблігацій на суму $825 млн, дискримінація щодо виплати цих боргів зберігає негативні сигнали для інвесторів у сектор альтернативної енергетики.

Із позитивного, інвестори оцінили перший крок на шляху проведення земельної реформи та очікують на подальшу лібералізацію земельного ринку в частині доступу іноземного капіталу для проведення угод купівлі-продажу землі сільськогосподарського призначення.

Прогноз розвитку ринку M&A України у 2022 році

З урахуванням усіх ризиків, які характерні для українки економіки станом на кінець 2021 року, спільно з прогнозами аналітиків та існуючими можливостями для інвесторів, ми дотримуємося «обережного оптимізму» щодо зростання ринку M&A України у 2022 році.

За умови деескалації військової напруги з боку Росії очікується поступове повернення іноземних стратегічних інвесторів на ринок України.

Триватиме тренд перерозподілу та консолідації активів локальними промислово-фінансовими групами у традиційних секторах економіки. У 2021 році InVenture отримали низку мандатів із придбання промислових активів від компаній, які багато років зростали органічно і сьогодні готові інвестувати у зростання за рахунок придбання нових активів.

У секторі сільського господарства в першій половині 2022 року не передбачається бурхливого зростання угод M&A, оскільки поточні ціни на сировинну сільськогосподарську продукцію тримаються на високому рівні і, відповідно, викликають високі очікування власниками за вартістю агрокомпаній. На ринку обмежена кількість пропозицій щодо продажу агрокомпаній для входу невеликих та середніх гравців із бюджетом $5-20 млн.

Технологічні компанії матимуть попит з боку насамперед іноземних інвесторів як результат розвитку венчурної індустрії в Україні та загальної диджиталізації на тлі впливу пандемії COVID-19. В Україні спостерігається тренд з відкриття нових фондів від венчурних (наприклад, SID Venture Partners), аж до фондів Private Equity із прицілом на зелені технології (Green Sustainable Fund One).

Згідно з результатами дослідження юридичної компанії Avellum, 70% респондентів визначили ситуацію в Україні як прийнятну для угод купівлі чи продажу бізнесу. Майже третина компаній (32%) вважають, що поточна ситуація в Україні є вдалою для таких угод. Лише 11% опитаних компаній зазначають, що зараз в Україні є несприятливі умови для укладання угод купівлі чи продажу бізнесу. При цьому 50% потенційних покупців зацікавлені купувати бізнес в Україні саме через пандемію. Їхня частка збільшилася порівняно з минулим роком. Це свідчить про те, що значна частина компаній має опортуністичні настрої.

Читайте також