До 2024-2025 років інвесторів цікавитиме придбання квартир у збудованих об’єктах, ніж первинна нерухомість

До 2024-2025 років інвесторів цікавитиме придбання квартир у збудованих об’єктах, ніж первинна нерухомість

Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development: "У найближчі роки покупців більше цікавитиме придбання квартир у збудованих об’єктах, ніж інвестування на ...

На його думку, у найближчі роки для покупців житла вкрай важливим стануть додаткові гарантії безпечного придбання житла на первинному ринку. Водночас для девелоперів житла одним із головних питань ведення бізнесу стане унеможливлення впливу зовнішніх обставин та будь-яких кризових явищ у галузі на їхню діяльність.

“Війна стала найбільшим випробуванням на стійкість для українського бізнесу. І тому в девелоперських компаніях у найближчий час спостерігатимуться зміни в короткостроковому та довгостроковому бізнес-плануванні, розвитку тих чи інших форматів житла, використовуваних будівельних технологій та матеріалів. Також варто очікувати переорієнтацію частки покупців-інвесторів на об’єкти, що зводяться на території західних областей. Головні причини таких змін криються в безпечному розташуванні, близькості кордонів ЄС, природному середовищі, малоповерховій забудові та прийнятній ціновій політиці за рахунок більш “легких” логістичних ланцюжків для поставок якісних будматеріалів з-за кордону”, - зазначив експерт.

Володимир Семенцов прогнозує, що у найближчі 2-3 роки основними якісними змінами в діяльності українських девелоперів стануть:

  • залучення потужних інвесторів (співінвесторів) або ж отримання банківських кредитів на початкових стадіях реалізації проєктів -
  • поступова відмова від залучення коштів покупців на стадії будівництва проєкту,
  • орієнтація на продажі вже після введення ЖК в експлуатацію,
  • диверсифікація ризиків: поступове розширення портфелю проєктів в різних сегментах нерухомості - від житлових комплексів нових
  • якісних форматів до об’єктів комерційної нерухомості (логістичних комплексів, бізнес-центрів, готельних комплексів, сервісних апартаментів тощо) або ж реконцепція наявних проєктів ЖК з додаванням найбільш затребуваного нині кластеру сервісних апартаментів,
  • розвиток альтернативних форм інвестування, якими є Фонди інвестування в нерухомість (ФІНи),
  • орієнтир на створення об’єктів “під ключ”: з чистовим ремонтом та меблями.

На його думку, вагомою зміною українського девелопменту стане зміцнення позицій лідерів ринку через злиття кількох компаній в холдинги та через процес поглинання потужними гравцями невеликих компаній.

Ще однією особливою зміною стане поступове збільшення частки спільних проєктів лідерів девелопменту (переважно це стосується великих багатофункціональних проєктів нових форматів на ділянках площею від 10 га і більше, реалізація яких може тривати від 5 до 10 років та потребуватиме великої матеріально-технічної бази). Крім того, збільшиться частка нових гравців на ринку. Це так звані “нові девелопери”, що впроваджують принципово нові бізнес-процеси, залучаючи крупних інвесторів під проєкти в різних сегментах нерухомості.

За його словами, після перемоги також слід очікувати появу на ринку нових іноземних гравців: як інвестиційних фондів, так і девелоперів та будівельних компаній, що може докорінно змінити структуру українського первинного ринку нерухомості. І це, в першу чергу, стосуватиметься західного регіону України та кількох великих міст, зокрема Києва.

“До 2025 року девелопмент нерухомості може істотно змінитися. По-перше, через злиття та поглинання невеликих компаній, лідери ринку можуть “покрити” до 70-80% від усіх обсягів будівництва об’єктів житлової та комерційної нерухомості. По-друге, “нові” вітчизняні девелопери та іноземні компанії займуть важливу нішу, реалізуючи принципово нові та якісні проєкти в різних сегментах нерухомості. За оптимістичним прогнозом, їхня частка складе до 20-25% від усього ринку”, - підкреслив Володимир Семенцов.

Щодо змін орієнтирів покупців-споживачів нерухомості, то, на погляд фахівця, основним трендом найближчих років стане поступовий перехід від моделі “володіння” нерухомістю до моделі суто “користування”.

“Наприклад, в Австрії близько 80% населення живе в орендованому житлі (квартирах). Зміна орієнтирів від володіння до користування буде зумовлена не лише зміною парадигми життя - від сталого місця (способу) життя до свободи пересування і життя в будь-якому місці в будь-який час, а ще й падінням купівельної спроможності і страхами втратити майно, що насамперед пов’язане з війною та її наслідками. Достеменно невідомо, коли завершиться війна. Проте її потужний вплив на психіку українців спостерігатиметься у найближчі 30-40 років. Свобода і страх стануть рушіями у зміні ставлення до життя в конкретному місці, а також у сприйнятті майна, як блага”, - підсумував Володимир Семенцов.

Читайте також