ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

Інвестиції у виробництво напівпровідників домінували серед найбільших угод з ПІІ у 2022 році, оскільки Intel, TSMC, SK та Vedanta оголосили про нові великі зарубіжні інвестиційні проекти

Чотири з пяти найбільших проектів із прямими іноземними інвестиціями (ПІІ), зареєстрованих у 2022 році, належали до підсектору напівпровідників. Глобальна нестача чіпів була ключовою темою протягом майже двох останніх років, і проблеми з ланцюжками поставок, повязані з Covid-19, які торкнулися кількох галузей, сильно вплинули на розробку чіпів.

Було зроблено кілька значних кроків, щоб полегшити проблеми з ланцюжками постачання, а також розробити національні та регіональні програми для розвитку та безпеки цільового сектора напівпровідників. Ними є Закон США про чіпи та науку та Європейський закон про чіпи.

У свою чергу, іноземні інвестиції у напівпровідники зростають. Попередні дані з бази даних проектів ПІІ показують збільшення кількості проектів на 18% у 2022 році.

Не можна недооцінювати важливість напівпровідників. За даними Fortune Business Insights, очікується, що галузь зростатиме щороку на 12,2% і до 2029 року сягне 1,38 трлн доларів. Чіпи використовуються в багатьох галузях і особливо важливі в технологічному та автомобільному секторах.

ТОП-5 найбільших проектів ПІІ, анонсованих у 2022 році (за якими була доступна інформація про вартість проектів):

1. TSMC збільшує інвестиції у США до $40 млрд

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

TSMC, найбільша у світі компанія з виробництва напівпровідників, оголосила про плани будівництва другого заводу з виробництва напівпровідників на своєму американському заводі у Феніксі, штат Арізона, у грудні 2022 року. Раніше компанія інвестувала 12 млрд доларів (361,7 млрд тайландських доларів) у будівництво нового заводу з виробництва напівпровідників. Останні плани TSMC збільшують загальний обсяг інвестицій у США до 40 мільярдів доларів.

Другий завод має відкритися у 2026 році. Він вироблятиме крихітні тринанометрові чіпи (найсучасніші напівпровідники). Існуюче підприємство компанії почне зменшувати розмір своїх пятинанометрових чіпів до чотирьох нанометрів.

Інвестиції TSMC представляють один із найбільших проектів ПІІ в історії США. Це також явний натяк на дієздатність Закону США про мікросхеми та науку – великомасштабний інвестиційний проект США, спрямований на заохочення досліджень та розробок у напівпровідниковій промисловості.

Президент Джо Байден прокоментував значення цих інвестицій. Проект TSMC поставить США у авангарді світового виробництва напівпровідників. Це також дає гарантії декільком великим американським компаніям, які продовжують відчувати негативний вплив недавньої нестачі мікросхем.

2. Vedanta та Foxconn інвестують $18 млрд в Індію

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

Vedanta, індійська нафтогазова та металургійна компанія, підписала два меморандуми про взаєморозуміння щодо створення заводу з виробництва напівпровідників, виробництва дисплеїв та підрозділу зі збирання та тестування напівпровідників у Гуджараті, Індія. Vedanta стане партнером тайванської компанії Foxconn у рамках спільного підприємства у частках 60:40. За оцінками компанії, проект коштуватиме близько 18 мільярдів доларів та створить 100 000 робочих місць.

Пропонований промисловий підрозділ з виробництва напівпровідників працюватиме з технологічними вузлами 28-нм, а підрозділ з виробництва дисплеїв вироблятиме дисплеї 8-го покоління.

3. Завод SK Hynix у США вартістю $15 млрд

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

SK Hynix, південнокорейський постачальник мікросхем динамічної памяті та флеш-памяті, планує інвестувати близько 15 млрд доларів (18,4 трлн вон) у будівництво нового заводу з виробництва удосконалених корпусів мікросхем у США. Інвестиції, ймовірно, створять близько 1000 робочих місць.

Голова SK Group Чей Те Вон наголосив, що компанія продовжує інвестувати у США, а президент Байден наголосив, що США є ключовим партнером для передових технологій, а також готовність країни вести бізнес зі своїми союзниками.

4. Розширення операцій Intel в Ірландії з інвестицією $13,4 млрд

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

Intel, транснаціональна корпорація та технологічна компанія зі штаб-квартирою в США, оголосила про плани щодо розширення свого заводу з виробництва мікросхем у Кілдері, Ірландія. Компанія інвестує в завод 13,4 млрд. доларів і створить 1600 нових робочих місць. Таким чином, загальний обсяг інвестицій компанії в Ірландії перевищить 30 мільярдів доларів.

Інвестиції Intel є частиною збільшення витрат у Європі. Хоча 17 млрд євро було виділено на будівництво нової мегафабрики в Магдебурзі, Німеччина, останні звіти показують, що Intel все ще веде переговори про субсидії на тлі зростання витрат і складних ринкових умов. Проте компанія виділяє не менше 6,8 млрд євро на завод у Магдебурзі.

5. Морська вітряна електростанція AES у Вєтнамі потужністю 4 ГВт

ТОП-5 найбільших світових проектів з прямими іноземними інвестиціями в 2022 році

Міністерство промисловості та торгівлі Вєтнаму оголосило у липні 2022 року, що AES, глобальний постачальник відновлюваної енергії, планує створити в країні велику морську вітряну електростанцію. Вєтнам заявляє, що AES інвестує 1,3 мільярда доларів у будівництво морської вітряної електростанції потужністю 4000 мегават у Біньтхуані. Хоча AES ще офіційно не підтвердила проект, проте лист про наміри вже був представлений вєтнамською енергетичною делегацією.

У 2022 році у Вєтнамі спостерігалося величезне зростання проектів ПІІ. Відновлювана енергетика є восьмим за величиною сектором ПІІ в країні, і в 2022 році було зареєстровано рекордну кількість проектів у цій галузі. Вєтнам має намір збільшити свої вітрові потужності та хоче стати вуглецево-нейтральним до 2050 року.

AES активно працює у Вєтнамі з 2008 року і окреслила загалом, що вона може відіграти ключову роль у задоволенні попиту Вєтнаму на стійку та доступну електроенергію.

Читайте також