Україна та Великобританія створять фонд відновлення енергетики на £62 млн

Україна та Великобританія створять фонд відновлення енергетики на £62 млн

Міністерство енергетики України та Міністерство закордонних справ у справах Співдружності націй та розвитку (FCDO) Великобританії в рамках URC2023 у Лондоні уклали меморандум про Енергетичне ...

Меморандум передбачає створення нового Фонду викликів у сфері зелених інновацій "InnovateUkraine" у розмірі £62 млн. Початковий внесок до цього фонду становитиме £10 млн, залишок коштів буде направлений частинами до 2025 року. У Міненерго пояснили, що основною метою створення фонду є посилення енергетичної безпеки, а кошти підуть на проекти енергетичних інновацій, які прискорять процес реконструкції та відновлення української енергетичної інфраструктури.

За словами Міністра енергетики України Германа Галущенка, який підписав меморандум з української сторони, найближчим часом у рамках цієї програми український енергосектор отримає додаткові ресурси для проведення ремонтів та відновлення пошкодженої інфраструктури.

Уряд Великобританії на своєму сайті зазначив, що життєво необхідна підтримка енергосектору України дозволить не лише забезпечувати освітлення у лікарнях, школах та будинках, а й допоможе відновити енергетичну інфраструктуру України "як зелену та стійку систему". Там зазначили, що для цієї мети передбачається пакет фінансування у розмірі £45 млн, який є частиною ширшої програми Великобританії обсягом £62 млн, акумулювати які передбачається в рамках Фонду викликів у сфері зелених інновацій, для підтримки енергетичного відновлення України протягом наступних 2 років.

Зазначається, що £25 млн із цих коштів піде на платформу Ukraine Economic Resilience Action, започатковану Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) у грудні 2022 року для зміцнення енергетичної безпеки України, а £3 млн підтримають новий механізм технічної допомоги для прискорення реформування енергетичного сектору України та декарбонізації.

Також наголошується, що Великобританія, уряд України та члени G7+ узгодили нове Партнерство з чистої енергії для координації міжнародних зусиль щодо відновлення енергетичної системи України як більш сучасної, децентралізованої та екологічно чистої, придатної для повної європейської інтеграції та майбутнього Net Zero.

Як пояснили в Міненерго України, згідно з меморандумом, британська сторона надасть йому підтримку в рамках Партнерства з чистої енергії та продовжить підтримку програми "Стійкість та енергетична безпека України" (URES). Йдеться про технічну співпрацю, гранти в рамках офіційної допомоги розвитку, а також, зокрема, сприяння торгівлі та інвестиціям у таких сферах як малі модульні атомні електростанції, "зелений" водень та інші поновлювані гази, сонячні мікро/міні-мережі, сонячні системи для малих домогосподарств, енергоефективність, наземна та офшорна вітроенергетика, розвиток вуглецевого ринку.

Читайте також