Російська еліта вивела активи на $50 млрд із ЄС до Росії та її «дружніх країн»

Російська еліта вивела активи на $50 млрд із ЄС до Росії та її «дружніх країн»

Тиск з боку Путіна та санкції сприяють виведенню активів з ЄС

Минулого місяця акціонери United Medical Group CY Plc та MD Medical Group Investments Plc, контрольовані магнатами Ігорем Шиловим та Марком Курцером, схвалили переїзд компаній з Кіпру до росії. За даними Bloomberg, цей переказ допоможе збільшити загальну вартість активів, які були перенесені найбагатшими росіянами з лютого 2022 року, щонайменше до $50 млрд.

Цей зсув руйнує багаторічну практику російських мільярдерів зберігати свої активи в Європі, використовуючи сприятливі для інвесторів правові системи, можливість отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькі податки. Тепер у найбагатших росіян залишається дедалі менше місць, де можна розмістити своє багатство, оскільки багато хто перебуває під санкціями США, Великобританії чи Європи.

"Зараз росія здається меншим злом, ніж за кордоном", - сказала Наталія Кузнєцова, партнер компанії Business Solutions and Technologies, яка раніше працювала в росії під брендом Deloitte.

Передача активів, зареєстрованих у таких місцях, як Кіпр, Джерсі та Швейцарія, до росії та країн, які Кремль вважає дружніми, такі як Об'єднані Арабські Емірати та Казахстан, почалася незабаром після вторгнення. Серед перших переїздів були сімейні активи мільярдера Андрія Гур'єва та сталеливарного магната Віктора Рашнікова зі Швейцарії та Кіпру до росії. Інші, як, наприклад, мільярдер Ігор Алтушкін, пішли за ним пізніше.

Кремль чинить тиск на найбагатших росіян, щоб ті репатріювали їхні активи з країн, які він називає «недружніми». Угода про уникнення подвійного оподаткування була припинена, що зробило непрактичним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. росія ускладнює компаніям виплату дивідендів чи продаж активів організаціям, зареєстрованим у таких юрисдикціях.

У серпні путін доручив уряду створити механізм, який дозволить росії відновити контроль над російськими компаніями, де такий контроль здійснюється через іноземні структури та було втрачено внаслідок санкцій.

Щоб заманити магнатів додому, Кремль використав такі стимули, як місцеві внутрішні «офшорні» зони з низькими податками, які він запровадив у 2018 році та постійно вдосконалює. росія також підвищила вартість зберігання активів у традиційних сховищах, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, перереєстровані в росії, можуть претендувати на податкові пільги.

Читайте також