Що буде з ринком нерухомості України у 2024 році

Що буде з ринком нерухомості України у 2024 році

Фахівці девелоперської компанії Greenville Kyiv розбирають ключові фактори, що впливатимуть на стан галузі та розповідають, за яким вектором може розвиватися ринок цього року.

Стан ринку нерухомості у 2024 року та його перспективи – дійсно актуальне питання, яке цікавить забудовників, інвесторів, аналітиків, ріелторів та підприємців. У ситуації світової нестабільності важко давати прогнози. Проте можна розглянути головні змінні цього рівняння, щоб мати приблизну картину перед очима.  

Лінія фронту та військово-політична ситуація

Почнемо з головного. Війна, на жаль, триває. Рівень попиту на нерухомість, загальний стан будівельної галузі (темпи будівництва, логістика, кадри, фінансування тощо) залежать від перебігу подій на фронті. Цієї зими українці очікували продовження ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі та готувалися знову сидіти багато годин поспіль без світла. Проте цього не сталося.  

Ми не військові експерти, тому можемо посилатися лише на прогнози авторитетних джерел. Так, фахівці з американської аналітичної агенції Rohan Consulting, Інституту вивчення війни (ISW) та Королівського інституту оборонних досліджень (RUSI) вважають, що позиційна війна триватиме приблизно з такою ж інтенсивністю, а 2024 рік стане роком консолідації сил та накопичення ресурсів перед активними бойовими діями у 2025-му. Приблизно таку ж точку зору нещодавно висловлював і керівник ГУР Кирило Буданов. Повітряні удари продовжуватимуться, але їхня частота, скоріше за все, залишиться незмінною. Отже, міжнародні аналітики не бачать перпектив для стрімких змін у збройному протистоянні протягом року. 

Звісно, цей прогноз не враховує різноманітних “чорних лебедів”: було б чудово, якби в сусідній країні знову дивилися по телевізору балет “Лебедине озеро”, а війна закінчилася вже завтра.

ТОП-10 найкращих житлових комплексів Києва у 2024 році

Економічний фон в країні

Інвестиційна спроможність населення, темпи завершення проектів девелоперами та початок нових корелюють зі станом фінансової сфери. Повернення на рівень січня 2022 року остаточно неможливе. Вітчизняна економіка наразі демонструє стабільність винятково завдяки широкій підтримці західних партнерів. Певні надії на підтримку економічного зростання фінансові аналітики пов’язують з експортом - морський коридор з південних портів функціонує, незважаючи на обстріли. Споживчий сектор все ще продовжує відновлення, а ось інвестиційна активність протягом другого півріччя 2023 відчутно просіла. Золотовалютні резерви країни становлять більше $40 мільярдів, курс гривні, найвірогідніше, буде керований Нацбанком. Стан справ із зовнішнім фінансуванням вже дає досить чіткий сигнал, що розширення бюджетного дефіциту у 2024 році є малоймовірним, пише Forbes. Інфляцію прогнозують нижче, ніж минулого року - близько 8,3%. Сукупність головних економічних маркерів свідчить, що зростання реального ВВП становитиме не більше 3%, тобто уповільниться в два рази. 

Інвестиційний потенціал населення

Висока вірогідність, що інвестиції в квадратні метри як спосіб збереження коштів знову актуалізуються протягом цього року. Ми зазначали раніше, що близько $15 мільярдів перебуває на гривневих депозитах, $11 мільярдів – на валютних. Згідно звіту НБУ, ще від $60 до $100 мільярдів – на руках у громадян. При цьому доларова інфляція несе певні ризики, а придбана нерухомість нівелює інфляційні втрати

Заробітна плата повільно, але зростає. Передбачається, що у 2024 році зарплати можуть вийти на довоєнний рівень.  

Набиратиме обертів державна програма компенсації за зруйноване житло “єВідновлення”, другий етап якої запустили в кінці 2023 року.  

Ціни на нерухомість, географія, попит у 2024 році

Більше-менш точно можна прогнозувати зростання вартості квадратного метру в західних регіонах, які вважаються умовно безпечнішими. Ми про це казали ще минулого року. Проте зростання ціни не буде критичним та стрімким

Собівартість виросла подекуди на 40% і більше. Саме це - головна причина зростання вартості квадратного метру. У собівартість входять ціни на будівельні матеріали, вартість роботи будівельників, логістичні та виробничі операції. Окрім цього все ще відчутний дефіцит кваліфікованих будівельників через міграцію в інші країни та мобілізаційні заходи.  

Найбільше підвищення цін буде помітно в західних регіонах, які на сьогодні вважаються умовно безпечними. Саме туди перейшов попит у 2022-2023 роках. Інерція ринку зберігатиметься протягом цього року.         

У столиці можна сподіватися на певне зростання кількості угод після фактору відкладеного попиту. Проте відкладений попит знову буде включатися після кожного масштабного повітряного удару по Києву (війна, на жаль, не закінчується і ворог підступний). 

В цілому, експерти прогнозують зростання продажів у столичних новобудовах на 20%-25% у порівнянні з минулорічними показниками.  

Тренди у будівництві

Серед головних трендів житлового будівництва у цьому році можна виділити наступні. 

Безпека. Зважаючи на події навколо, безпека залишається базовим імперативом. Міцність конструкцій, укриття, підземні паркінги, протипожежні системи - те, у що будуть інвестувати. 

Енергоефективність. Зростання тарифів вимагає уважніше ставитися до впровадження енергоощадних технологій, інноваційних систем опалення, вентиляції, утеплення. 

Штучний інтелект. Світ впевнено крокує в епоху технологій ШІ, автоматизації та роботизації. Нерухомість - одна з багатьох сфер, де технології ШІ будуть активно впроваджуватися у найближчі роки. 

Екологія. Ніхто не хоче жити в кам'яних джунглях, саме тому девелопери будуть частіше звертати увагу на створення комфортного середовища навколо людини. Зелені технології, паркові зони, використання екологічно чистих матеріалів - в тренді. 

Work/life balance. Майбутнє за автономними ЖК, де можна жити, працювати, відпочивати, займатися спортом та виховувати дітей. Цю ідею уособлює концепція “міста в місті”.

Читайте також