У Житомирі запустили великий сміттєпереробний завод з інвестицією у €12 млн

У Житомирі запустили великий сміттєпереробний завод з інвестицією у €12 млн

У Житомирі, починаючи із 2024 року, в експериментальному режимі запрацював сміттєпереробний завод, побудований та оснащений за інвестиції приватного інвестора.

У Житомирі, починаючи з 2024 року, в експериментальному режимі почав працювати новий сміттєпереробний завод, побудований та оснащений за інвестиції приватного інвестора. На підприємстві вже сьогодні отримані відходи очищають, сортують та переробляють на біопаливо, а до кінця 2024 року планують розширити виробничі потужності.

Виробництво альтернативного палива заплановано на рівні 30 тисяч тон. Станом на сьогодні завод щогодини переробляє до 15 тон сміття. Біопаливо, як дешева альтернатива вугіллю і газу є кінцевим продуктом виробництва, який вже закуповують Івано-Франківський, Кам'янець-Подільський та Здолбунівський цементні заводи.

Одним з видів продуктів для реалізації на комерційній основі планувався компост, а він не є належної якості, зараз в пошуку альтернативного рішення, чим його замінити, і що буде вироблятися додатково.

"Закупівельні ціни варіюються в залежності від логістики, але на сьогодні діапазон коливається у межах від 4000-4300 гривень із доставленням та ПДВ за тонну", — сказав керуючий партнер ТОВ "МС Соціальний проєкт" Євгеній Барах.

У будівництво та оснащення підприємства у Житомирі, зі слів керівника, вклали загалом 12 мільйонів євро інвестицій.

"Завод поки що працює у тестовому режимі. Упродовж 2023 року ми займалися пусконалагоджувальними роботами та сертифікацією продукції. Таке підприємство, як у Житомирі, в Україні на даний час не має аналогів. А довго тривали підготовчі процеси, бо на цю продукцію не було ані Державних стандартів України (ДСТУ), ані сертифікатів відповідності, ані належних висновків екологічних, санітарних, епідеміологічних служб. Ми, по суті, все це робили з нуля", — розповів керуючий партнер ТОВ "МС Соціальний проєкт".

З його слів, змішане сміття висипають та за допомогою навантажувача перекидають у бункер, а звідти — на сортову лінію, де його розділяють на органіку та тверді побутові відходи, не придатні для використання, а далі — на очищення та переробку. У підсумку переробляють тільки відібрану вторинну сировину.

"На сортувальній лінії для подальшої переробки відсортовується 10 видів якісної вторинної сировини, яка переробляється. Відокремлюємо ПЕТ-пляшку трьох видів (трьох кольорів), сортуємо склобій трьох кольорів, окремо поліетиленові плівки високого тиску та стрейч-плівки, алюмінієві бляшанки, а також — пластик двох видів: міксований та чистий поліпропілен", — сказав Юрій Панасюк.

У ротаційному барабані сортується окремо органіка та дрібне неякісне сміття. До сортування відібраної вторинної сировини долучають працівників сортувального центру, яких у штаті 30.

"Я відсортовую пляшки — окремо від побутової хімії, окремо алюмінієві. Колись папір сортувала, але згодом цю роботу скасували", — сказала співробітниця Ольга.

Інша працівниця Юлія розповіла, що під час сортування сміття не раз знаходила мертвих собак та кішок, вагою по 20 і 40 кілограмів, а також свинячі голови та рештки інших тварин. Таке сміття відправляють на утилізацію, тобто його спалюють.

Олександр також працює на підприємстві. Він відбирає сміття на першому етапі, коли воно ще змішане. Каже, асортимент відходів різний.

"Як правило, тут багато пакетів. Доводиться їх розривати, вибирати звідти відходи, діставати шмаття, ганчір'я, каміння. Є також багато залізних предметів", — розказав працівник сміттєзаводу Олександр.

За словами головного інженера підприємства Павла Фурмана, для переробки сміття працює поки одна технологічна лінія спільного хорватсько-українського виробництва. До кінця року на підприємстві планують встановити лінії з переробки пластику та деревини.

"Ми плануємо ставити ще допоміжні лінії, плануємо модернізувати підприємство. Бо цих виробничих потужностей хорватських ліній, які ми зараз маємо, не достатньо для переробки всього сміття міста Житомир. Ми будемо удосконалюватися. Упродовж двох найближчих місяців ми поставимо допоміжне обладнання, а відтак зможемо переробляти до 20-22 тонн за годину", — розповів Павло Фурман.

Етапи реалізації проекту

За планом, до початку 2022 року у Житомирі на околиці міста планували побудувати перший в Україні сміттєпереробний завод за гроші інвестора потужністю 85 тисяч тонн у рік. Проєктна вартість будівництва заводу становила 9 мільйонів євро. Заявлялося, що початкова потужність складатиме 85 тисяч тонн переробки сміття Житомира у рік. Проте, через потужність заводу виявилась не вище 40-45 тисяч тонн щороку, тобто вдвічі менше. Одна з головний причин – це не адаптоване обладнання до сучасних реалій України. Друга причина – це культура поводження з відходами у нашому місті та й в Україні в цілому.

У квітні 2021 року інвестор повідомив, що будівництво сміттєпереробного заводу у Житомирі розпочнеться у травні.

20 вересня 2021 року у вже зведений фундамент одного з цехів майбутнього сміттєпереробного заводу заклали символічну капсулу.
На початку лютого 2022 року на сміттєпереробному заводі завершували монтаж обладнання, першу промислову партію сміття планував прийняти в лютому-березні 2022 року, але на заваді стала повномасштабна війна з Росією.

23 лютого 2023 року під час розгляду питання про функціонування міського полігону твердих побутових відходів на сесії міськради Житомирський міський голова Сергій Сухомлин сказав, що у Житомирі запустили першу чергу сміттєпереробного заводу.

На сьогдні власники визначилися, що без додаткових вкладень фінансових і без реконструкції лінії з сортування та виробництва альтернативного палива вони не досягнуть тих показників, які планували. Тому, власники заводу, вирішили шукати технічні рішення щоб оптимізувати виробничі процеси. Сьогодні ця робота вже проведена, зараз відбувається пошук кредитних можливостей для того, щоб отримавши кредит придбати обладнання та установити його. Вже в серпені-вересені 2024 року, це обладнання має запрацювати на повну потужність відповідно до заявлених на початку показників.

Читайте також