Які галузі економіки України потребуватимуть найбільших інвестицій для відновлення?

Які галузі економіки України потребуватимуть найбільших інвестицій для відновлення?

Фінансова потреба у відновленні України вже сягнула понад $350 млрд. Які галузі потребують найбільше грошей задля відновлення?

Вартість відбудови і відновлення України коштуватиме щонайменше $349 млрд, за спільною оцінкою уряду України, Єврокомісії та Світового банку. Майже третина цих коштів потрібна у наступні півтора-три роки. Forbes приводить ТОП-10 напрямків, які на думку авторів звіту потребують найбільший обсяг інвестицій у відновлення.

За спільною оцінкою уряду України, Єврокомісії та Світового банку, презентованою у Брюсселі, вартість відбудови і відновлення України коштуватиме щонайменше $349 млрд, що в 1,6 рази перевищує ВВП країни напередодні повномасштабного вторгнення, в 2021 році. 

Майже третина цих коштів, або $105 млрд, потрібна вже у наступні півтора-три роки для підготовки до зими та закупівлі газу, ремонту транспортного сектору, забезпечення наступної посівної та термінового відновлення освіти, охорони здоров’я та підтримки бідних і переселенців.

Найбільше через воєнні дії в Україні постраждали житловий сектор, транспорт, торгівля та промисловість, ідеться у звіті, презентованому Світовим банком. Серед областей найбільших втрат зазнали Донецька, Луганська, Харківська області, Київська, Чернігівська та Запорізька.

Які напрямки потребують найбільших інвестицій?

  1. Транспорт. Для відбудови потрібно $73,8 млрд, з яких $8,9 млрд – нагально. Завдана шкода становить $29,9 млрд. Пошкоджено або знищено 8 699 км національних та 7 619 км обласних і сільських доріг, 3,5 млн квадратних метрів мостів, 1 119 км залізничних шляхів, 93 залізничні станції, 63 072 квадратних метрів залізничних мостів, 392 843 приватних автомобілів, 16 аеропортів та 850 одиниць міського громадського транспорту. 
  2. РозмінуванняВитрати перевищать $73,2 млрд. У нагальній перспективі потрібно $11 млрд на обладнання та навчання, обстеження та розмінування. Зусилля з очищення території країни, можливо, доведеться продовжувати реалізовувати протягом десятиліть, з огляду на досвід інших країн. Витрати для видалення якірних і плавучих мін у Чорному морі не підраховувалися. За оцінками Держслужби з надзвичайних ситуацій та Міністерства внутрішніх справ України, 13% території України можуть бути забруднені. 
  3. ЖитлоПотреби на відновлення — $69 млрд, у тому числі невідкладні — $33,1 млрд – для забезпечення тимчасовим житлом переселенців, підготовки до зими, ремонту частково пошкоджених житлових будинків. Сума завданої шкоди — $39,2 млрд. Пошкоджено близько 817 000 житлових будинків, 38% з яких — без можливості відновлення. Найсильніше постраждали багатоквартирні будинки. 82% шкоди – в житловому фонді Донецької, Луганської, Харківської та Київської областей. 
  4. Торгівля та промисловість. Потреби на відбудову — $20,8 млрд, з яких $6,6 млрд потрібні нагально від державних і приватних суб’єктів. Це один з найбільш постраждалих від війни секторів через зруйновані металургійні заводи в Донецькій області (майже 10% загальних пошкоджень), пошкоджені та зруйновані 2 900 роздрібні магазини, торгові центри та вклади. Сукупні збитки — $47,5 млрд. Понад 80% потреб — на відбудову і модернізацію будівель, обладнання та товарно-матеріальні запаси. Половина потреб припадає на Донецьку область. 
  5. Соцзахист. Потреби сфери — $20,6 млрд. Більшість – на поточні витрати на соцвиплати та послуги вразливим верствам населення. Значні витрати потрібні для відновлення робочих місць та повернення втраченої робочої сили. Збитки у сфері на $50,6 млрд пов’язані з втратою робочих місць і доходів домогосподарств, зростанням рівня бідності та збільшенням видатків на програми соцдопомоги. 
  6. Агросектор. Потреби держсектору на відбудову — $18,7 млрд. Приватні фермери повинні будуть інвестувати значно більше власних ресурсів протягом наступних років. До переліку найактуальніших інвестицій на $10 млрд входить відновлення пошкоджених активів, допомогу для відновлення виробництва через надання ліквідності, відновлення діяльності держустанов. Сукупний обсяг збитків — $28,3 млрд. Шкода включає знищення техніки та обладнання, складів, худоби та багаторічних культур, викрадення ресурсів та продукції, потребу у рекультивації сільськогосподарських угідь. 
  7. Охорона здоров’я. Потреби на відновлення в $15,1 млрд включають вартість будівництва нової інфраструктури з використанням принципу «краще, ніж було» і негайного відновлення частково пошкоджених об’єктів, розширення послуг з реабілітації та психічного здоров’я в Україні. Оцінка потреб неповна, і $1,2 млрд необхідні терміново. Орієнтовні збитки в $6,4 млрд включають витрати на розчищення завалів і знесення зруйнованих об’єктів, втрату доходів приватних надавачів послуг, втрати від фінансування закладів, додаткові втрати здоров’я населення. 
  8. ЕнергетикаПотреби для відбудови в держсекторі — $10,4 млрд, з яких $7,3 млрд — нагальні. Сюди входить потреба в усуненні розривів ліквідності в «Укренерго» в розмірі $2,6 млрд та кошти «Нафтогазу України» на закупівлю газу на опалювальний сезон на $5 млрд за середньою закупівельною ціною у $1000 за 1000 кубометрів. Збитки оцінюються у $11,7 млрд. Це шкода галузям енергетики ($1,4 млрд), централізованого теплопостачання ($0,7 млрд), газопостачання ($0,5 млрд), пального для транспорту ($0,4 млрд), вуглевидобування ($0,11 млрд). 
  9. Освіта. Потреби — понад $9,2 млрд, з яких термінові — $2,8 млрд. Ці потреби включають відбудову відповідно до нових стандартів безпеки, забезпечення проміжних і довгострокових освітніх послуг. Сектор зазнав шкоди на $3,4 млрд. Постраждали 1 885 освітніх закладів, 178 з яких — зруйновано. Найбільших втрат зазнали установи на сході країни — у Харківській, Донецькій та Луганській областях. Це вплинуло на майже 1 млн учнів та студентів в цих областях. 
  10. Фінансовий сектор та банки. Потреби для відбудови — $8 млрд, з яких $6,4 млрд — нагальні. Це насамперед резерви на покриття кредитних збитків та витрати на відновлення інфраструктури. Потенційні збитки банків — $8,1 млрд, дані щодо небанківських фінустанов обмежені. Знадобиться багато місяців, щоб справжній масштаб завданої шкоди фінсектору став повністю очевидним або підлягав кількісному вимірюванню.

Читайте також